Nu inleds en intensiv vecka med fokus på årets Nobelpristagare och deras bidrag till mänsklighetens största nytta. I ett brett publikt utbud kan pristagarnas upptäckter och arbeten upplevas både som virtual reality-installationer, design, fotografi och musik. Ane Brun och Cullbergbaletten framträder bland andra på Nobelbanketten och kocken Tom Sjöstedt står för första gången för Nobelmenyn tillsammans med konditorn Daniel Roos.
Nobelpristagarna inleder sin vistelse i Stockholm den 6 december med ett besök på Nobelmuseet som följs av presskonferenser och Nobelföreläsningar hos de prisutdelande institutionerna; Kungl. Vetenskapsakademien, Karolinska Institutets Nobelförsamling och Svenska Akademien. Flera pristagare besöker skolor under Nobelveckan där de, precis som elever och lärare, får vara med om inspirerande och uppskattade möten.
På Nobel Prize Concert den 8 december kommer den världsberömde dirigenten Gustavo Dudamel, musikalisk ledare för Los Angeles Philharmonic, att leda Kungliga Filharmonikerna i ett program som består av Mozarts symfoni nr 41 “Jupiter” och Richard Strauss “Also sprach Zarathustra”. Redan den 6 december pratar Dudamel om musiken som förändrande kraft i ett möte med en tidigare Nobelpristagare på Nobelmuseet. Musik, mode och fotografi kommer att gestalta årets Nobelpriser i utställningen Nobel Creations som visas på olika platser i Stockholm i ett samarbete mellan Nobel Center c/o och Beckmans Designhögskolan, Fotoskolan STHLM samt Kungl. Musikhögskolan.
Den 9 december samlas sju tidigare Nobelpristagare och ett tjugotal experter på heldagsseminariet Nobel Week Dialogue i Göteborg för diskussioner på temat “The Future of Truth”. Den brittiske konstnären Anish Kapoor deltar i programmet och inviger sitt allra första VR-konstverk.
För första gången kommer dessutom två av årets Nobelpriser att presenteras som VR-upplevelser under Nobelveckan. På Nobelmuseet kan man få en förhandstitt på “The Circadian Rhythm” som visualiserar 2017 år Nobelpris i fysiologi eller medicin till Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash och Michael W. Young. Den tar med tittarna på en resa in i kroppen, på cellnivå, och förklarar hur växter, djur och människor anpassar sin biologiska rytm till jordens rotation. VR-installationen “The Day the World Changed” utgår från årets fredspris till ICAN. Den ställer användaren i ruinerna efter att bomben fallit över Hiroshima 1945 och ger en resa genom kärnvapnens historia.
På Nobelprisutdelningen den 10 december presenteras årets pristagare av ledamöter från de olika Nobelkommittéerna. För de musikaliska inslagen står Kungliga Filharmoniska Orkestern under ledning av dirigenten Joana Carneiro. Solister vid prisutdelningen är sopranen Camilla Tilling och trumpetaren Joakim Agnas. På Nobelbanketten framträder bland andra Ane Brun, Lena Willemark och Lisa Långbacka tillsammans med Cullbergbaletten och orkestern Musica Vitae. Divertissementet i tre akter är inspirerat av de arktiska landskapens is och norrsken och producerat av Lisa Långbacka och Mats Jankell.
Kocken Tom Sjöstedt, som driver restaurang Lilla Ego i Stockholm, har för första gången skapat Nobelmenyns för- och varmrätt. För fjärde året i rad ansvarar konditorn Daniel Roos för desserten. Menyn har utvecklats sedan tidig vår i nära samarbete med Nobelstiftelsens gastronomiska rådgivare Restaurangakademiens kreativa ledare Fredrik Eriksson, Långbro Värdshus, och Gert Klötzke, professor i gastronomi vid Umeå Universitet samt Stadshusrestaurangers kökschef Gunnar Eriksson.
Nobelveckan avslutas den 12 december med seminarier på Karolinska Institutet och Handelshögskolan, skolbesök arrangerade av Kungl. Vetenskapsakademien, besök i Riksdagen, Dramatens firande av litteraturpristagaren samt en mottagning på Nobelstiftelsen. Dagarna därpå besöker flera av pristagarna universitet runt om i Sverige innan de reser hem.
Mer information
För information om Nobelpristagarna se Nobelprize.org.
Följ Nobelveckan på Nobelprize.org
Samtliga Nobelföreläsningar sänds live på Nobelprize.org och kommer därefter att finnas tillgängliga som video on-demand. Ceremonierna i Oslo och Stockholm kommer att sändas live på Nobelprize.org, KL. 13.00 respektive 16.30, DEN 10 DECEMBER.
TIDER FÖR PUBLICERING
Placeringen vid huvudbordet på Nobelbanketten den 9 DECEMBER KL. 10.00
Presentationstalen vid Nobelprisutdelningen den 10 DECEMBER KL. 16.30
Nobelmenyn den 10 DECEMBER KL. 19.00 Pressbilder på Nobelmenyn den 10 DECEMBER 21.30
Pristagarnas tacktal den 10 DECEMBER CA KL. 23.00