Hur kan vi lära oss att leva med ovisshet? Vilka är de största riskerna som samhället står inför och hur kan ovisshet ses som en möjlighet? Det är några av de frågor som kommer att diskuteras när Nobelpristagare, forskare, konstnärer och beslutsfattare möts den 9 december för Nobel Week Dialogue i Göteborg. I veckan öppnar registreringen för heldagskonferensen som är en del av Nobelveckan.
2019 års upplaga av Nobel Week Dialogue kommer att handla om hur vi hanterar ovisshet. Ett antal Nobelpristagare inom de vetenskapliga områdena kommer att ge sina perspektiv på temat tillsammans med Tawakkol Karman, fredspristagare från 2011.
Talare och gäster kommer att utbyta erfarenheter om hur fundamentala frågor kring hur ovisshet och risk påverkar vårt samhälle, vår kultur och vårt dagliga liv. Nobelpristagare som deltar är: John Polanyi (kemi 1986), Peter Doherty (medicin 1996), Françoise Barré-Sinoussi (medicin 2008), Tawakkol Karman (fred 2011) and Steven Chu (fysik 1997).
Totalt kommer ett tjugotal experter medverka. Här återfinns en förteckning över talare och program: nobelprize.org/into-the-unknown
Tid och plats
9 december 2019
Svenska Mässan, Göteborg
Nobel Week Dialogue
Nobel Week Dialogue är ett årligt arrangemang under Nobelveckan som syftar till att främja en debatt på högsta nivå kring ett aktuellt, vetenskapsrelaterat ämne genom att sammanföra Nobelpristagare, världsledande forskare, opinionsledare och politiska beslutsfattare samt olika intressegrupper för paneldebatter och diskussion. Genom att bygga broar mellan vetenskap och samhälle väcker dagen nyfikenhet och inspirerar till nya tankar.
Nobel Week Dialogue arrangeras i samarbete med Carl Bennet AB, Ericsson, Göteborgs stad, Volvo Group och Västra Götalandsregionen och organiseras av Nobel Media AB med stöd av Carlsberg foundation och Sten A Olssons stiftelse för forskning och kultur.